Dodano: 11.2023
Tablice informacyjne dla niewidomych w muzeum. Techniki tyflograficzne
Stosując techniki tyflograficzne, przybliżamy zwiedzającym kształty przedmiotów, np. rękojeść miecza, pieczęć okolicznościowa, hafty i faktury materiału, elementy stroju oraz wygląd i kształt przedmiotów, których nie można dotknąć. Do tej pory realizowaliśmy tyflografiki dla m.in. Muzeum w Krakowie, Kościanie, Łazienkach Warszawskich, Głogowie i Stalowej Woli.
Czytaj całośćDodano: 11.2022
Tablice informacyjne z brajlem w muzeum, skansenie, parku, zabytkach
Już nie tylko ekspozycja stała w muzeach, ale także czasowa staje się dostosowana dla zwiedzających z niepełnosprawnościami wzroku. Stale rozwijające się obiekty muzealne przygotowują specjalne narzędzia pozwalające osobom o zróżnicowanych potrzebach nawiązać pełniejszy kontakt ze sztuką. Można je znaleźć na wystawie prac najwybitniejszych artystów na całym świecie.
Czytaj całośćDodano: 04.2022
Tablice tyflograficzne, a wymogi Deklaracji dostępności dla budynków i organizacji użyteczności publicznej
Deklaracja dostępności to opis dostępności podmiotu publicznego dla osób z niepełnosprawnościami. Informuje te osoby o rozwiązaniach, ale też problemach, jakie spotkają na stronie internetowej, w aplikacji mobilnej i budynkach danego podmiotu publicznego.
Czytaj całośćDodano: 03.2022
Jak długo zajmuje opanowanie alfabetu Braille'a?
Nauka alfabetu Braille'a to proces, który wymaga samozaparcia oraz dyscypliny. System powstał w 1824 roku i opierał się na matrycy składającej się z sześciu punktów. Osoby niewidome oraz słabowidzące mogą dzięki niemu stać się bardziej samodzielne oraz niezależne. Tabliczki z brajlem dostarczają wielu ważnych informacji dotyczących nie tylko otaczającej rzeczywistości. W ten sposób można czytać np. dzieła literackie. Jak wygląda proces nauki i jak długo trwa?
Czytaj całośćDodano: 01.2022
Co mówi prawo budowlane o dostępności budynków dla osób niewidomych?
Postępujące zmiany demograficzne, których skutkiem jest starzenie się społeczeństwa wpływają na zwiększone zapotrzebowanie na dostosowanie różnego rodzaju budynków do wymagań osób niepełnosprawnych oraz ich możliwości. Dotyczy to zarówno instytucji publicznych, jak i obiektów mieszkalnych. Z tego względu, architekci, projektanci, inżynierowie oraz wykonawcy muszą pamiętać o zachowaniu zasady tzw. projektowania uniwersalnego. Choć jest to spore wyzwanie pod względem inwestycyjnym, obecnie jest absolutną koniecznością. W jaki sposób przepisy prawa budowlanego odnoszą się do projektowania rozwiązań dla osób niewidomych?
Czytaj całośćDodano: 12.2021
Jak czytać pismo brajlowskie?
Początki alfabetu punktowego sięgają XIX wieku. Jednym z jego twórców był Charles Barbier, który zajął się opracowaniem szyfru dla celów wojskowych. Dzięki temu żołnierze byli w stanie odczytać go nawet w zupełnych ciemnościach. Owy szyfr stanowił konfigurację dwunastu znaków, które odpowiadały poszczególnym literom alfabetu łacińskiego. W późniejszych latach został on przekształcony przez Louisa Braille’a w znany do dziś sześciopunkt. W jaki sposób należy odczytywać druk wypukły?
Czytaj całośćDodano: 11.2021
Jak pisać w alfabecie brajla?
Pismo punktowe, czyli pismo Braille’a to rodzaj alfabetu dla niewidomych, który jest obecnie rozpowszechniony na całym świecie. Jego bazą jest sześć punktów, które razem stanowią znak tworzący. Alfabet został stworzony w XIX wieku przez Louis’a Braille’a. Wcześniej osoby mające problem z widzeniem korzystały z książek, w których litery były drukowane wypukłą czcionką, jednak musiały być odpowiednio duże, aby można było je odczytać. Z tego względu, cały system był mało efektywny i bardzo uciążliwy. Dziś tabliczki brajlowskie z charakterystycznym sześciopunktem można znaleźć w wielu miejscach w przestrzeni publicznej. Jakie są jednak zasady dotyczące pisania w tym alfabecie?
Czytaj całośćDodano: 10.2021
Gdzie możemy spotkać tabliczki z brajlem?
Jednym z najlepszych sposobów na ułatwienie osobom niewidomym poruszania się w przestrzeni publicznej, a także lepsze rozumienie otaczającej ich rzeczywistości są tabliczki z brajlem. Stanowią one przykład tyflografiki, która bazuje na druku wypukłym. W ten sposób opisuje się różnego rodzaju elementy lub konkretne rzeczy, jednocześnie dbając o maksymalne uproszczenie komunikatu. W zależności od tego z jakim materiałem ma się do czynienia, korzysta się z różnych metod. W jakich miejscach najczęściej można spotkać się z tabliczkami i co warto wiedzieć na ten temat?
Czytaj całośćDodano: 09.2021
Druk wypukły - do czego jest wykorzystywany?
Jedną z dziedzin, której szybki rozwój można obecnie obserwować jest tyflografika. Powstała ona z myślą o osobach niewidomych, którzy chcą lepiej odnajdywać się w otaczającej ich rzeczywistości. Grafika wypukła pomaga im również w orientacji przestrzennej oraz dostarcza informacji na temat konkretnych miejsc. Jej zadaniem jest opisanie konkretnych rzeczy w taki sposób, aby niepełnosprawni uzyskali najważniejsze dane, potrzebne im np. do odnalezienia konkretnego miejsca lub samodzielnego poruszania się w przestrzeni publicznej. W jaki sposób wykorzystuje się jeszcze tyflografikę i co warto wiedzieć na jej temat?
Czytaj całośćDodano: 08.2021
Jak niewidomi czytają braila?
System opracowany przez Louis Braille’a, będącego wychowankiem Królewskiego Instytutu dla Niewidomych w Paryżu w ogromnym stopniu ułatwił niepełnosprawnym odczytywanie znaków, gdyż zmniejszył on liczbę punktów z dwunastu do sześciu. Wcześniejszy system nie uwzględniał zasad ortografii, interpunkcji, ani cyfr. Co za tym idzie, nie był zbytnio użyteczny. Litery były stosunkowo duże, a to z kolei przekładało się na małą wydajność całego procesu i uciążliwość. Jak wygląda to obecnie i w jaki sposób odczytuje się tabliczki brajlowskie?
Czytaj całośćDodano: 07.2021
Tyflografika - na czym polega?
Zmysł wzroku jest jednym z najważniejszych jeśli chodzi o możliwości poznawania świata. Pozwala on na rozpoznawanie symboli, znaków oraz wszelkich innych rysunków. Dzięki niemu jesteśmy w stanie czytać różnego rodzaju instrukcje, mapy oraz wypełniać dokumenty. Osoby niewidzące muszą jednak korzystać z innych zmysłów. Aby mogły one być w stanie zrozumieć przekaz, przydają się tak zwane rysunki wypukłe. Ich tworzenie umożliwia tyflografika. Na czym dokładnie polega i w jaki sposób można ją wykorzystywać?
Czytaj całośćDodano: 06.2021
Jaka jest historia druku brajlem?
Jednymi z kluczowych elementów procesu edukacji jest nauka czytania i pisania. To dzięki ich opanowaniu możliwa jest komunikacja, a także rozwój człowieka w różnych sferach. Osoby niewidome korzystają z alfabetu Braille’a. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jest to rodzaj pisma, a nie język sam w sobie. Dzięki niemu, niepełnosprawni zyskują możliwość czytania oraz pisania, stając nie nie tylko odbiorcami kultury, ale też jej twórcami. Druk brailem, zwany tyflografiką pozwala lepiej zrozumieć otaczający świat oraz doskonalić wiele procesów poznawczych. Jakie jednak były początki owego alfabetu?
Czytaj całośćTagi: alfabet braille'a braille brajl napisy w brajlu tablice wypukłe tablice tyflograficzne plansze tyflograficzne grafika wypukła tablice dla niewidomych tablice z brajlem druk z brajlem nadruki wypukłe nadruki tyflograficzne nadruki dla niewidomych nadruki brajlowskie grafika z brajlem grafika tyflograficzna brail brajle braile opis eksponatów w brajlu opis eksponatów brajlem tablica wypukła tablica tyflograficzna rozkład pomieszczeń tablica dla niewidomych tablica dotykowa wizualizacja wypukła opis w brajlu tabliczki z brajlem opis pomieszczeń w brajlu deklaracja dostępności brajl w muzeum
Zapraszamy do kontaktu
Napisz do nas
Do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, bez względu na to, czy jest to duży projekt, czy niewielkie zlecenie dla osoby prywatnej. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty dotyczącej projektowania i druku z zakresu tyflografiki. W razie pytań prosimy o skontaktowanie się z naszą drukarnią drogą telefoniczną lub mailową.
Z przyjemnością doradzimy najlepszą i najkorzystniejszą ofertę dla każdego klienta. Odpowiemy na każde pytanie, rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Można także odwiedzić nas osobiście. Siedziba drukarni Dotknij Druk znajduje się w Poznaniu, ale zlecenia realizujmy na terenie całego kraju. Serdecznie zachęcamy do współpracy, zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i niewielkie zakłady oraz osoby prywatne.
Dane firmy: PremiumPrint Jakub Kaźmierczak, ul. Andrychowska 42a, 61-333 Poznań | NIP: 9231556647