BLOG | Dodano: 12.2021
Jak czytać pismo brajlowskie?
Początki alfabetu punktowego sięgają XIX wieku. Jednym z jego twórców był Charles Barbier, który zajął się opracowaniem szyfru dla celów wojskowych. Dzięki temu żołnierze byli w stanie odczytać go nawet w zupełnych ciemnościach. Owy szyfr stanowił konfigurację dwunastu znaków, które odpowiadały poszczególnym literom alfabetu łacińskiego. W późniejszych latach został on przekształcony przez Louisa Braille’a w znany do dziś sześciopunkt. W jaki sposób należy odczytywać druk wypukły?
Alfabet punktowy - co jeszcze należy o nim wiedzieć?
Zmiany wprowadzone przez Braille’a sprawiły, że percepcja znaków stała się znacznie łatwiejsza. System składa się z punktów, ustawionych pionowo w dwóch rzędach. Niewidomi są w stanie odczytywać poszczególne litery dzięki temu, iż wszystkie znaki mieszczą się idealnie pod opuszkiem palca wskazującego. Podobnie jak w przypadku kombinacji stworzonej przez Barbiera, znaki odzwierciedlają poszczególne litery, ale nie tylko. Tworząc odpowiednią kombinację punktów w ramach wspomnianego sześciopunktu, możliwe jest zapisanie cyfr, znaków przestankowych, notacji muzycznych oraz chemicznych, fizycznych i matematycznych. W praktyce, druk wypukły pozwala na zapisanie praktycznie wszystkiego.Co ciekawe, nauka pisania jest stosunkowo prosta i szybka do opanowania. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak płynne i dość szybkie czytanie za pomocą dotyku. Chcąc osiągnąć odpowiednie tempo, konieczne są regularne treningi.
W jaki sposób czytamy pismo brajlowskie?
Jak zostało już wspomniane, system opiera się na znakach będących kombinacją sześciu punktów. Są one ułożone w dwóch rzędach, po trzy punkty w każdym. W lewym rzędzie znajdują się punkty 1, 2, 3 (idąc od góry), zaś w prawym 4, 5, 6. Aby uprościć całość, nie wyodrębniono dużych i małych liter. Te pierwsze oznacza się specjalnym znakiem, umieszczonym wcześniej. Każda litera ma swój konkretny znak. Co istotne, funkcjonują także polskie litery ze znakiem diakrytycznym. Przykładowo, litera a odpowiada punktowi 1, czyli temu, który znajduje się w lewym górnym rogu. Litera s to z kolei punkty 2, 3, 4, czyli znajdujące się po lewej w środku, w lewym dolnym rogu i w prawym górnym rogu.W jaki sposób przebiega nauka?
Chcąc opanować druk wypukły, stosuje się zasadę stopniowania trudności. Co istotne, litery są wprowadzane w zupełnie innej kolejności niż w przypadku dzieci widzących, rozpoczynających swoją edukację szkolną. Na początek wprowadza się te znaki, które są łatwiejsze do odczytania. Co za tym idzie, są to znaki znajdujące się w lewej i górnej części sześciopunktu. Następnie wprowadza się litery które składają się z jednego, dwóch oraz trzech punktów. Będą to zatem litery a (punkt 1), l, (punkty 1, 2, 3), b (punkty 1, 2), k (punkty 1, 3) oraz c (punkty 1, 4).Nauka zazwyczaj zaczyna się od powiększonego sześciopunktu, co pozwala szybciej zapoznać się ze strukturą poszczególnych znaków. Warto zaznaczyć, że aby móc płynnie odczytywać druk wypukły, konieczne jest jednoczesne ćwiczenie umiejętności poprawiających percepcję dotykową. Ważne jest ponadto opanowanie prawidłowego sposobu pracy rąk, pozycji ciała i przesuwania palców. Oprócz tego istotne jest rozwijanie orientacji w odniesieniu do własnego ciała, a także w małej i dużej przestrzeni. Zanim rozpocznie się systematyczna nauka, dzieci powinny być w stanie pokazać na płaszczyźnie różnego rodzaju schematy, w tym linie poziome, ciągłe, przerywane czy ukośne. Ważna jest ponadto umiejętność określania ich położenia i rozróżnianie kształtów figur geometrycznych.
Tagi: alfabet braille'a braille brajl napisy w brajlu tablice wypukłe tablice tyflograficzne plansze tyflograficzne grafika wypukła tablice dla niewidomych tablice z brajlem druk z brajlem nadruki wypukłe nadruki tyflograficzne nadruki dla niewidomych nadruki brajlowskie grafika z brajlem grafika tyflograficzna brail brajle braile opis eksponatów w brajlu opis eksponatów brajlem tablica wypukła tablica tyflograficzna rozkład pomieszczeń tablica dla niewidomych tablica dotykowa wizualizacja wypukła opis w brajlu tabliczki z brajlem opis pomieszczeń w brajlu deklaracja dostępności brajl w muzeum
Zapraszamy do kontaktu
Napisz do nas
Do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, bez względu na to, czy jest to duży projekt, czy niewielkie zlecenie dla osoby prywatnej. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty dotyczącej projektowania i druku z zakresu tyflografiki. W razie pytań prosimy o skontaktowanie się z naszą drukarnią drogą telefoniczną lub mailową.
Z przyjemnością doradzimy najlepszą i najkorzystniejszą ofertę dla każdego klienta. Odpowiemy na każde pytanie, rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Można także odwiedzić nas osobiście. Siedziba drukarni Dotknij Druk znajduje się w Poznaniu, ale zlecenia realizujmy na terenie całego kraju. Serdecznie zachęcamy do współpracy, zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i niewielkie zakłady oraz osoby prywatne.
Dane firmy: PremiumPrint Jakub Kaźmierczak, ul. Andrychowska 42a, 61-333 Poznań | NIP: 9231556647