BLOG | Dodano: 11.2021
Jak pisać w alfabecie brajla?
Pismo punktowe, czyli pismo Braille’a to rodzaj alfabetu dla niewidomych, który jest obecnie rozpowszechniony na całym świecie. Jego bazą jest sześć punktów, które razem stanowią znak tworzący. Alfabet został stworzony w XIX wieku przez Louis’a Braille’a. Wcześniej osoby mające problem z widzeniem korzystały z książek, w których litery były drukowane wypukłą czcionką, jednak musiały być odpowiednio duże, aby można było je odczytać. Z tego względu, cały system był mało efektywny i bardzo uciążliwy. Dziś tabliczki brajlowskie z charakterystycznym sześciopunktem można znaleźć w wielu miejscach w przestrzeni publicznej. Jakie są jednak zasady dotyczące pisania w tym alfabecie?
Alfabet Braille’a - podstawowe informacje
Cały system opiera się na znakach, które stanowią kombinację wspomnianych wyżej sześciu punktów. Te są z kolei ułożone w dwóch kolumnach, z czego każda składa się z trzech punktów. Począwszy od lewej kolumny, idąc od góry mamy znaki numer 1, 2 oraz 3. W prawej znajdują się odpowiednio znaki 4, 5 oraz 6. W ten sposób otrzymujemy możliwość zapisu aż 64 znaków, w tym nie tylko litery, ale również notacje matematyczne, chemiczne, fizyczne oraz muzyczne. Co istotne, za pomocą dotyku jesteśmy w stanie rozróżnić punkty, które są odległe od siebie o 2,5 mm. Z biegiem czasu oraz wraz z praktyką, dochodzi do rozwijania percepcji dotykowej. Dzięki temu, osoby niewidome są w stanie szybciej rozróżniać dwa znajdujące się obok siebie punkty.W jaki sposób wykorzystuje się tabliczki brajlowskie i jak przebiega nauka pisania?
Zarówno proces pisania, jak i czytania w alfabecie Braille’a powinien być poprzedzony ćwiczeniami mającymi na celu rozwijanie nie tylko percepcji dotykowej, ale również orientacji przestrzennej i orientacji w schemacie własnego ciała. Kolejność wprowadzania znaków nie jest przypadkowa. Niektóre znaki oraz ich połączenia są łatwiejsze do przyswojenia, dlatego to właśnie od nich powinno się zaczynać. Jak wygląda to w praktyce?- Na początek wprowadza się znaki, które składają się z punktów znajdujących się w lewej i górnej części, a ich liczba wynosi jeden, dwa lub trzy. Co za tym idzie, są to litery a, l, b, k oraz c.
- Następnym krokiem jest wprowadzenie liter o, u, d, e, s, t oraz kolejnych. Osoby, które dopiero rozpoczynają naukę zaczynają od tzw. powiększonego sześciopunktu.
- Narzędzia wykorzystywane do nauki pisania powinny być dobierane indywidualnie, gdyż każda osoba wykazuje inny poziom percepcji dotykowej. W przypadku dzieci, bardzo dobrze sprawdzają się maszyny brajlowskie. Z biegiem czasu oraz w sytuacji gdy osoba niewidoma dobrze radzi sobie z orientacją przestrzenną i pojęciami przestrzennymi, stosuje się tabliczki brajlowskie.
Tradycyjne pisanie przy wykorzystaniu tabliczek oraz dłutka opiera się na wytłaczaniu punktów od spodu. Warto zaznaczyć, że osoby widzące również mogą opanować alfabet Braille’a. W tym przypadku nauka przebiega stosunkowo szybko i w większości opiera się na pamięci wzrokowej. Duży ułatwieniem jest wykorzystanie kontrastowego druku, czyli brajla czarnodrukowego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat samego alfabetu? Z uwagi na fakt, iż nie ma w nim miejsca na małe i wielkie litery, nie trzeba zapamiętywać podwójnej ilości znaków. Aby nie zapomnieć zasad pisowni, konieczna jest regularna praktyka. Osoby widzące, które chcą zadbać o codzienne używanie liter mogą np. samodzielnie przygotowywać teksty brajlowskie, korzystając z czcionek, które są dostępne w internecie.
Tagi: alfabet braille'a braille brajl napisy w brajlu tablice wypukłe tablice tyflograficzne plansze tyflograficzne grafika wypukła tablice dla niewidomych tablice z brajlem druk z brajlem nadruki wypukłe nadruki tyflograficzne nadruki dla niewidomych nadruki brajlowskie grafika z brajlem grafika tyflograficzna brail brajle braile opis eksponatów w brajlu opis eksponatów brajlem tablica wypukła tablica tyflograficzna rozkład pomieszczeń tablica dla niewidomych tablica dotykowa wizualizacja wypukła opis w brajlu tabliczki z brajlem opis pomieszczeń w brajlu deklaracja dostępności brajl w muzeum
Zapraszamy do kontaktu
Napisz do nas
Do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, bez względu na to, czy jest to duży projekt, czy niewielkie zlecenie dla osoby prywatnej. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty dotyczącej projektowania i druku z zakresu tyflografiki. W razie pytań prosimy o skontaktowanie się z naszą drukarnią drogą telefoniczną lub mailową.
Z przyjemnością doradzimy najlepszą i najkorzystniejszą ofertę dla każdego klienta. Odpowiemy na każde pytanie, rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Można także odwiedzić nas osobiście. Siedziba drukarni Dotknij Druk znajduje się w Poznaniu, ale zlecenia realizujmy na terenie całego kraju. Serdecznie zachęcamy do współpracy, zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i niewielkie zakłady oraz osoby prywatne.
Dane firmy: PremiumPrint Jakub Kaźmierczak, ul. Andrychowska 42a, 61-333 Poznań | NIP: 9231556647