BLOG | Dodano: 09.2021
Druk wypukły - do czego jest wykorzystywany?
Jedną z dziedzin, której szybki rozwój można obecnie obserwować jest tyflografika. Powstała ona z myślą o osobach niewidomych, którzy chcą lepiej odnajdywać się w otaczającej ich rzeczywistości. Grafika wypukła pomaga im również w orientacji przestrzennej oraz dostarcza informacji na temat konkretnych miejsc. Jej zadaniem jest opisanie konkretnych rzeczy w taki sposób, aby niepełnosprawni uzyskali najważniejsze dane, potrzebne im np. do odnalezienia konkretnego miejsca lub samodzielnego poruszania się w przestrzeni publicznej. W jaki sposób wykorzystuje się jeszcze tyflografikę i co warto wiedzieć na jej temat?
Techniką zdobywającą coraz większą popularność w zakresie produkcji tyflografiki jest drukowanie wypukłe.
Poza wszelkimi zaletami "starszych" technik, drukowanie wypukłe ma takie, które pozwalają na zastosowanie innych
materiałów, oraz podnoszące walory estetyczne. Drukowane tablice można wykonać na drewnie, na blasze, czy na pleksi.
Ilość materiałów służących jako podkład wydaje się nieograniczona.
Największą jednak zaletą jest możliwość przykrywania wypukłości odczytywanych przez osoby niewidome grafiką,
z informacją dla osób widzących. Łączymy w ten sposób na jednej tablicy informację dla niewidomych i widzących.
Grafiką można przykryć tekst w brajlu, czy też wykonać tyflografiki przedmiotów, uwypuklając ich zarys i zakrywając zdjęciem.
Wykonując tablicę tego typu największym wyzwaniem jest jej zaprojektowanie, ponieważ zawiera ona informacje przekazywane dwutorowo,
które powinny być jak najbardziej klarowne i łatwo odczytywane, dla obydwóch grup odbiorców.
Czym jest grafika wypukła?
Taki rodzaj druku powstaje dzięki zastosowaniu różnego rodzaju technik, w zależności od tego na jakim materiale ma zostać wykonany. W tym celu wykorzystuje się m.in. tworzywo PET oraz inne tworzywo sztuczne, a także metal. W pierwszym przypadku, dla uzyskania efektu uwypuklenia najczęściej stosuje się termoformierkę. Gdy mamy do czynienia z mocniejszymi tworzywami sztucznymi lub metalem, bardzo dobrze sprawdza się technika grawerowania lub sposób polegający na wtłoczeniu metalowych lub plastikowych kuleczek do otworów znajdujących się na powierzchni. Popularnym urządzeniem wykorzystywanym do tworzenia grafiki wypukłej jest też frezarka.Niezależnie od wybranej metody, na powierzchni powstają uwypuklenia odwzorowujące litery brajlowskie, które osoba niewidoma może odczytać za pomocą dotyku.
Przykłady tyflografiki w przestrzeni publicznej
Na szczęście liczba elementów w przestrzeni publicznej gdzie pojawia się grafika wypukła nieustannie się zwiększa. Niewątpliwie wynika to z rosnącej świadomości na temat potrzeb osób niepełnosprawnych, a także rozwoju samej tyflografiki. Z jakimi przykładami najczęściej można się spotkać?- Tablice tyflograficzne - pod tym pojęciem kryje się spora grupa elementów, które mogą być wykonane np. z metalu, folii lub tworzywa. Pełnią one funkcję informacyjną, dlatego też umieszcza się je np. w instytucjach publicznych, biurowcach, ale również urządzeniach lub książkach. Sprawdzają się zatem do opisywania miejsc oraz przedmiotów. Tablice, które umieszcza się na zewnątrz lub wewnątrz budynków mogą zawierać informacje np. o numerze pokoju, nazwie wydziału, numerze telefonu, a nawet notatce na temat konkretnego eksponatu w muzeum.
- Nakładki brajlowskie - w tym przypadku grafika wypukła nie jest płaska, a dopasowana do kształtu danego przedmiotu. Tego typu nakładki najczęściej umieszcza się na poręczy schodów, tak aby niewidomi mogli dowiedzieć się dokąd one prowadzą. Oprócz tego, można znaleźć je w innych miejscach mających istotne znaczenie dla pasażerów. Ze względu na intensywną eksploatację, wykonuje się je zwykle z najbardziej wytrzymałych materiałów, takich jak metal lub mocne tworzywo sztuczne.
- Plany tyflograficzne - najczęściej można spotkać je w dużych budynkach, np. szpitalach lub ogromnych biurowcach, a oprócz tego w miejscach będących istotnym węzłem komunikacyjnym w miastach, gdzie występuje skomplikowana struktura przestrzenna. Dzięki temu, osoby niewidome mogą dowiedzieć się jak wygląda rozmieszczenie ulic, gdzie jest najbliższy przystanek, przejście dla pieszych, schody, winda itp.
Tagi: alfabet braille'a braille brajl napisy w brajlu tablice wypukłe tablice tyflograficzne plansze tyflograficzne grafika wypukła tablice dla niewidomych tablice z brajlem druk z brajlem nadruki wypukłe nadruki tyflograficzne nadruki dla niewidomych nadruki brajlowskie grafika z brajlem grafika tyflograficzna brail brajle braile opis eksponatów w brajlu opis eksponatów brajlem tablica wypukła tablica tyflograficzna rozkład pomieszczeń tablica dla niewidomych tablica dotykowa wizualizacja wypukła opis w brajlu tabliczki z brajlem opis pomieszczeń w brajlu deklaracja dostępności brajl w muzeum
Zapraszamy do kontaktu
Napisz do nas
Do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, bez względu na to, czy jest to duży projekt, czy niewielkie zlecenie dla osoby prywatnej. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty dotyczącej projektowania i druku z zakresu tyflografiki. W razie pytań prosimy o skontaktowanie się z naszą drukarnią drogą telefoniczną lub mailową.
Z przyjemnością doradzimy najlepszą i najkorzystniejszą ofertę dla każdego klienta. Odpowiemy na każde pytanie, rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Można także odwiedzić nas osobiście. Siedziba drukarni Dotknij Druk znajduje się w Poznaniu, ale zlecenia realizujmy na terenie całego kraju. Serdecznie zachęcamy do współpracy, zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i niewielkie zakłady oraz osoby prywatne.
Dane firmy: PremiumPrint Jakub Kaźmierczak, ul. Andrychowska 42a, 61-333 Poznań | NIP: 9231556647