BLOG | Dodano: 08.2021
Jak niewidomi czytają braila?
System opracowany przez Louis Braille’a, będącego wychowankiem Królewskiego Instytutu dla Niewidomych w Paryżu w ogromnym stopniu ułatwił niepełnosprawnym odczytywanie znaków, gdyż zmniejszył on liczbę punktów z dwunastu do sześciu. Wcześniejszy system nie uwzględniał zasad ortografii, interpunkcji, ani cyfr. Co za tym idzie, nie był zbytnio użyteczny. Litery były stosunkowo duże, a to z kolei przekładało się na małą wydajność całego procesu i uciążliwość. Jak wygląda to obecnie i w jaki sposób odczytuje się tabliczki brajlowskie?
Na czym opiera się nauka brajla?
Czytanie przez osoby niewidome polega na zastosowaniu druku wypukłego, zwanego tyflografiką. Sześciopunkt stworzony przez Louis Braille’a składa się z dwóch kolumn, z czego każda z nich liczy po trzy punkty. Co istotne, odległość poszczególnych punktów od siebie nie może być mniejsza niż 2,5 mm. Dzięki temu, czytanie jest komfortowe. Znaki, które mają być czytane osobno nie powinny znajdować się obok siebie, gdyż niewidomi mogą odczytać to raczej jako specjalną fakturę materiału, a nie konkretny komunikat.Aby osoby niepełnosprawne mogły bez problemu użytkować tabliczki brajlowskie, ważne jest regularne, codzienne rozwijanie percepcji dotykowej. Dzieci niewidome powinny zacząć naukę od rozwoju orientacji w kontekście własnego ciała oraz w mniejszej i większej przestrzeni. Jeśli chodzi o kolejność wprowadzania poszczególnych liter, jako pierwsze powinny pojawić się te znaki i połączenia, które są najłatwiejsze dla percepcji dotykowej.
- W praktyce, na początek tabliczki brajlowskie powinny zawierać znaki bazujące na punktach znajdujących się w lewej i górnej części oraz te, które składają się z jednego punktu, dwóch lub trzech. Są to zatem litery a, l, b, k oraz c.
- Dopiero później wprowadza się kolejne litery. Konieczne jest trzymanie się zasady stopniowania trudności. Na początkowym etapie nauki bardzo często zaczyna się od powiększonego sześciopunktu. Z drugiej strony, gdy dziecko ma poznać kolejną literę, nie powinno stosować się wersji powiększonej.
- W trakcie nauki, duże znaczenie ma to z jakich materiałów korzysta nauczyciel. Narzędzia powinny być dopasowane do poziomu dziecka, jego potrzeb i możliwości. Jak zostało już wspomniane, na postępy w ogromnym stopniu wpływa orientacja przestrzenna i poziom percepcji dotykowej. Wiele osób zaczyna od pisania na maszynie brajlowskiej. Jeśli jednak kwestie przestrzenne nie stanowią problemu, można wykorzystywać tabliczki brajlowskie.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat czytania brajlem?
Opanowanie tego rodzaju pisma niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim osoby niewidome mają większą szansę na znalezienie zatrudnienia, gdyż są w stanie lepiej komunikować się ze współpracownikami. Kolejną istotną kwestią jest większa samodzielność, co przekłada się na niezależność oraz efektywność nie tylko w sferze zawodowej, ale również prywatnej. To z kolei wpływa na poprawę samopoczucia i zwiększenie zadowolenia z życia.Umiejętność czytania znaków wypukłych oraz pisania brajlem świadczy o lepszym wykształceniu, co również pozwala na uzyskanie lepszego stanowiska. Obecnie, dzięki temu iż coraz więcej wie się o alfabecie punktowym, pojawiają się nowe techniki czytania. Pismem tego typu zapisywane są zarówno notacje matematyczne, muzyczne, fizyczne i chemiczne. Oprócz tego, niewidomi mogą z powodzeniem zapoznać się z literaturą piękną, specjalistyczną, czasopismami, słownikami oraz wieloma innymi podręcznikami.
Tagi: alfabet braille'a braille brajl napisy w brajlu tablice wypukłe tablice tyflograficzne plansze tyflograficzne grafika wypukła tablice dla niewidomych tablice z brajlem druk z brajlem nadruki wypukłe nadruki tyflograficzne nadruki dla niewidomych nadruki brajlowskie grafika z brajlem grafika tyflograficzna brail brajle braile opis eksponatów w brajlu opis eksponatów brajlem tablica wypukła tablica tyflograficzna rozkład pomieszczeń tablica dla niewidomych tablica dotykowa wizualizacja wypukła opis w brajlu tabliczki z brajlem opis pomieszczeń w brajlu deklaracja dostępności brajl w muzeum
Zapraszamy do kontaktu
Napisz do nas
Do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, bez względu na to, czy jest to duży projekt, czy niewielkie zlecenie dla osoby prywatnej. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty dotyczącej projektowania i druku z zakresu tyflografiki. W razie pytań prosimy o skontaktowanie się z naszą drukarnią drogą telefoniczną lub mailową.
Z przyjemnością doradzimy najlepszą i najkorzystniejszą ofertę dla każdego klienta. Odpowiemy na każde pytanie, rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Można także odwiedzić nas osobiście. Siedziba drukarni Dotknij Druk znajduje się w Poznaniu, ale zlecenia realizujmy na terenie całego kraju. Serdecznie zachęcamy do współpracy, zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i niewielkie zakłady oraz osoby prywatne.
Dane firmy: PremiumPrint Jakub Kaźmierczak, ul. Andrychowska 42a, 61-333 Poznań | NIP: 9231556647