DotknijDruk.

Tablice tyflograficzne, drukarnia brajlowska

BLOG | Dodano: 06.2021

Jaka jest historia druku brajlem?

  • Jaka jest historia druku brajlem?

    Jednymi z kluczowych elementów procesu edukacji jest nauka czytania i pisania. To dzięki ich opanowaniu możliwa jest komunikacja, a także rozwój człowieka w różnych sferach. Osoby niewidome korzystają z alfabetu Braille’a. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jest to rodzaj pisma, a nie język sam w sobie. Dzięki niemu, niepełnosprawni zyskują możliwość czytania oraz pisania, stając nie nie tylko odbiorcami kultury, ale też jej twórcami. Druk brailem, zwany tyflografiką pozwala lepiej zrozumieć otaczający świat oraz doskonalić wiele procesów poznawczych. Jakie jednak były początki owego alfabetu?

  • Skąd wzięło się pismo brajla?

    Zanim jeszcze powstało pismo dla niewidomych, osoby te posługiwały się zwykłym alfabetem. Treści znajdujące się w książkach zawierały litery drukowane wypukłą czcionką. Niestety owy system nie sprawdzał się w praktyce, gdyż litery musiały być odpowiednio duże, aby niewidomi mogli je odczytać. Co więcej, cały proces był mało wydajny i dosyć uciążliwy. Próby stworzenia specjalnego pisma trwały latami. Twórcom zależało na tym, aby zawierało ono nie tylko litery, ale również symbole matematyczne czy chemiczne.

    Zanim pojawił się druk brailem, pomysł wykorzystania punktu zaistniał w sferze wojskowej. W ten sposób szyfrowano ważne pisma. Na początku funkcjonował zatem system dwunastopunktowy, który jednak nie uwzględniał zasad ortografii, cyfr i znaków interpunkcyjnych. Nowy system został opracowany w XIX wieku przez piętnastoletniego Louis Braille’a, wychowanka Królewskiego Instytutu dla Niewidomych w Paryżu. Najważniejsza zmiana polegała na zmniejszeniu liczby punktów z dwunastu do sześciu. W ten sposób powstał słynny sześciopunkt, składający się z dwóch kolumn liczących po trzy punkty.

  • Druk brailem - co jeszcze warto o nim wiedzieć?

    Jakie korzyści wynikały z wprowadzenia nowego systemu? Jedną z bardziej istotnych było zredukowanie wielkości znaków. Od teraz ich wysokość wynosiła 6,5 mm. To z kolei przełożyło się na łatwiejszą percepcję treści. Co więcej, system opracowany przez Louis Braille’a uwzględniał zasady ortografii i pozwalał na zamieszczenie notacji muzycznej i matematycznej. Po jego śmierci, dalsze prace nad uproszczeniem i usystematyzowaniem pisma prowadził Jean-Jacques Monnier. Zajął się on uporządkowaniem znaków w siedem serii. Dzięki temu całość stała się bardziej spójna i logiczna, a uczniowie mogli stopniowo uczyć się kombinacji, począwszy od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Dziś, pierwsze 25 znaków z tablicy stworzonej przez Monniera stanowi międzynarodowy alfabet brajla i na nich opiera się druk brailem.

  • Polska historia pisma dla niewidomych

    Próby wprowadzenia w Polsce pisma stworzonego przez Louisa Braille’a nie poszły zbyt dobrze. Wynikało to z faktu, iż w owym czasie (połowa XIX wieku) kraj znajdował się pod zaborami i na terenie każdego z nich funkcjonowały różne odmiany brajla. Co więcej, nie było jednego oficjalnego podręcznika. Pierwsza polska książka została opracowana dopiero w 1915 roku przez Jerzego Hałarewicza i była wykorzystywana do nauki brajla przez żołnierzy. 10 lat później, Krajowy Zjazd Nauczycieli Szkół Specjalnych ogłosił, iż alfabet brajla będzie obowiązywać w procesie edukacji niewidomych. Dopasowaniem pisma do specyfiki języka polskiego zajęły się Elżbieta Róża Czacka oraz Teresa Landy. Na samym początku, uczniowie wykorzystywali do pisania dłutko oraz tabliczki z różnych materiałów. Z czasem zaczęły pojawiać się też maszyny brajlowskie.

Zapraszamy do kontaktu

Napisz do nas

Do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, bez względu na to, czy jest to duży projekt, czy niewielkie zlecenie dla osoby prywatnej. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty dotyczącej projektowania i druku z zakresu tyflografiki. W razie pytań prosimy o skontaktowanie się z naszą drukarnią drogą telefoniczną lub mailową.

Z przyjemnością doradzimy najlepszą i najkorzystniejszą ofertę dla każdego klienta. Odpowiemy na każde pytanie, rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Można także odwiedzić nas osobiście. Siedziba drukarni Dotknij Druk znajduje się w Poznaniu, ale zlecenia realizujmy na terenie całego kraju. Serdecznie zachęcamy do współpracy, zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i niewielkie zakłady oraz osoby prywatne.

Dane firmy: PremiumPrint Jakub Kaźmierczak, ul. Andrychowska 42a, 61-333 Poznań | NIP: 9231556647

Nasz adres

ul. Andrychowska 42a, 61-333 Poznań

Zadzwoń

+48 881 205 777