BLOG | Dodano: 03.2022
Jak długo zajmuje opanowanie alfabetu Braille'a?
Nauka alfabetu Braille'a to proces, który wymaga samozaparcia oraz dyscypliny. System powstał w 1824 roku i opierał się na matrycy składającej się z sześciu punktów. Osoby niewidome oraz słabowidzące mogą dzięki niemu stać się bardziej samodzielne oraz niezależne. Tabliczki z brajlem dostarczają wielu ważnych informacji dotyczących nie tylko otaczającej rzeczywistości. W ten sposób można czytać np. dzieła literackie. Jak wygląda proces nauki i jak długo trwa?
Nauka alfabetu Braille'a krok po kroku
Na początek należy wspomnieć o tym, iż za pomocą zmysłu dotyku można rozróżniać punkty odległe o 2,5 mm. Co ciekawe, jeśli chodzi o próg pobudliwości ruchowej, jest on podobny u osób widzących i niewidomych. Niemniej jednak, im częściej dana osoba rozwija percepcję dotykową oraz ćwiczy czytanie, tym łatwiej będzie rozróżniać punkty. Podstawową różnicą między spostrzeganiem dotykowym a wzrokowym jest to, iż pierwsze z nich jest mocno rozłożone w czasie i następuje stopniowo oraz w sposób nierównoczesny. Z kolei w trakcie czytania za pomocą zmysłu wzroku można w tym samym czasie ująć większą liczbę elementów. Od czego zaczyna się naukę alfabetu Braille'a?- W przypadku małych dzieci, konieczne jest rozpoczęcie od ćwiczeń rozwijających. Ich celem jest poprawa orientacji w zakresie własnego ciała, w małej oraz dużej przestrzeni, a także rozwijanie percepcji dotykowej. Gdy te elementy zostaną opanowane, wprowadza się kolejne litery, w których odczytywaniu pomogą nam tabliczki z brajlem.
- Kolejność nauki liter jest zupełnie inna od tej, która funkcjonuje w klasycznych szkołach. Na początku wprowadza się te, które są najłatwiejsze w percepcji. Z tego względu zaczyna się od znaków znajdujących się w lewej i górnej części sześciopunktu, a jednocześnie składających się z jednego, dwóch lub trzech punktów.
Kolejność wprowadzania liter w alfabecie Braille'a
Zgodnie z informacjami podanymi wyżej, kolejność liter jest następująca: a, l, b, k oraz c. Literę a tworzy punkt 1, litera l to punkty 1, 2 oraz 3, litera b to punkty 1 i 2, litera k to punkty 1 i 3, zaś litera c to punkty 1 i 4. W dalszej kolejności wprowadza się litery o, u, d, e, s oraz t. Zgodnie z zasadą stopniowania trudności, nauka sześciopunktu rozpoczyna się od wersji powiększonej. W tym celu wykorzystuje się kostki brajlowskie, a czasami nawet wytłaczanki do jajek, które posiadają sześć wgłębień. Niemniej jednak, wprowadzając kolejną literę, nie powinna występować ona w wersji powiększonej, gdyż zmusza to do wykonywania kolejnych ruchów, co może być kłopotliwe dla dziecka.Zanim niewidomi będą w stanie odczytywać tabliczki z brajlem, konieczne jest skupienie się na rozwijaniu innych umiejętności, a mianowicie wspomnianej już percepcji dotykowej, pracy rąk oraz sposobu przesuwania palców. Bardzo ważna jest też pozycja ciała jaką przyjmuje się w trakcie czytania. Na efektywność nauki wpływa także dobór odpowiednich narzędzi. Powinny być one zawsze dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości osoby, która rozpoczyna cały proces opanowywania liter. Na początek dobrze sprawdza się np. maszyna brajlowska. Ze względu na łatwość obsługi, jest ona często wykorzystywana w trakcie nauki dzieci. W przypadku bardziej zaawansowanych osób, do nauki stosuje się tabliczki z brajlem. Należy wspomnieć o tym, że alfabet Braille'a nie jest zarezerwowany wyłącznie dla niewidomych. Opanowanie systemu przez osoby widzące nie zajmuje dużo czasu, a może okazać się bardzo przydatne.
Tagi: alfabet braille'a braille brajl napisy w brajlu tablice wypukłe tablice tyflograficzne plansze tyflograficzne grafika wypukła tablice dla niewidomych tablice z brajlem druk z brajlem nadruki wypukłe nadruki tyflograficzne nadruki dla niewidomych nadruki brajlowskie grafika z brajlem grafika tyflograficzna brail brajle braile opis eksponatów w brajlu opis eksponatów brajlem tablica wypukła tablica tyflograficzna rozkład pomieszczeń tablica dla niewidomych tablica dotykowa wizualizacja wypukła opis w brajlu tabliczki z brajlem opis pomieszczeń w brajlu deklaracja dostępności brajl w muzeum
Zapraszamy do kontaktu
Napisz do nas
Do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, bez względu na to, czy jest to duży projekt, czy niewielkie zlecenie dla osoby prywatnej. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty dotyczącej projektowania i druku z zakresu tyflografiki. W razie pytań prosimy o skontaktowanie się z naszą drukarnią drogą telefoniczną lub mailową.
Z przyjemnością doradzimy najlepszą i najkorzystniejszą ofertę dla każdego klienta. Odpowiemy na każde pytanie, rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Można także odwiedzić nas osobiście. Siedziba drukarni Dotknij Druk znajduje się w Poznaniu, ale zlecenia realizujmy na terenie całego kraju. Serdecznie zachęcamy do współpracy, zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i niewielkie zakłady oraz osoby prywatne.
Dane firmy: PremiumPrint Jakub Kaźmierczak, ul. Andrychowska 42a, 61-333 Poznań | NIP: 9231556647