BLOG | Dodano: 01.2022
Co mówi prawo budowlane o dostępności budynków dla osób niewidomych?
Postępujące zmiany demograficzne, których skutkiem jest starzenie się społeczeństwa wpływają na zwiększone zapotrzebowanie na dostosowanie różnego rodzaju budynków do wymagań osób niepełnosprawnych oraz ich możliwości. Dotyczy to zarówno instytucji publicznych, jak i obiektów mieszkalnych. Z tego względu, architekci, projektanci, inżynierowie oraz wykonawcy muszą pamiętać o zachowaniu zasady tzw. projektowania uniwersalnego. Choć jest to spore wyzwanie pod względem inwestycyjnym, obecnie jest absolutną koniecznością. W jaki sposób przepisy prawa budowlanego odnoszą się do projektowania rozwiązań dla osób niewidomych?
Jak poprawić funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością?
Brak barier architektonicznych oraz stworzenie przestrzeni, która umożliwia swobodne poruszanie się, samodzielne funkcjonowanie oraz świadome użytkowanie to główne cele osób zajmujących się projektowaniem uniwersalnym. Jednocześnie, wszelkie urządzenia oraz pomieszczenia powinne być w pełni dostępne dla osób z różnymi dysfunkcjami. W kontekście osób, u których niepełnosprawność jest związana z narządem wzroku, ogromnym ułatwieniem jest druk dla niewidomych. Koncepcja projektowania uniwersalnego opiera się na założeniu, że otaczające nas środowisko powinno przynosić korzyści wszystkim członkom społeczeństwa, niezależnie od tego czy posiadają jakiekolwiek dysfunkcje lub ograniczenia. To z kolei przekłada się na równy i sprawiedliwy dostęp do przestrzeni, czyli wszelkich dóbr i usług, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.- Jednocześnie należy zaznaczyć, że zgodnie ze wspomnianą koncepcją, nie chodzi o specjalistyczne projektowanie czy adaptację otoczenia, raczej o stworzenie takiego środowiska, które zaspokaja podstawowe potrzeby wszystkich użytkowników i nie wymaga wdrażania szczególnych rozwiązań.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat projektowania budynków dla niewidomych?
Aby osoby z dysfunkcją wzroku nie musiały obawiać się barier architektonicznych oraz w pełni realizować swoje prawa, minimalne wymiary skrajni, którą są niezbędne do poruszania się z psem asystującym wynoszą 110 cm. W przypadku osób z białą laską jest to z kolei 90 cm.Jeśli chodzi o elementy wyposażenia, ułatwiające orientację w danym obiekcie, stosuje się m.in. plany tyflograficzne, zawierające druk dla niewidomych. Powinny one znaleźć się od razu przy wejściu do budynku, odzwierciedlając jego przestrzeń. Konieczne są także ścieżki dotykowe, opisy w alfabecie Braille’a, legenda oraz oznaczenie miejsca, w którym aktualnie znajduje się osoba. Informacje dotykowe muszą być przytwierdzone w sposób trwały, bez możliwości ich poruszania. Kolejnym niezbędnym elementem jest system odnajdywania drogi, który polega na oznakowaniu miejsc, wprowadzeniu pochwytów oraz oznaczeń za pomocą druku dla niewidomych.
Tagi: alfabet braille'a braille brajl napisy w brajlu tablice wypukłe tablice tyflograficzne plansze tyflograficzne grafika wypukła tablice dla niewidomych tablice z brajlem druk z brajlem nadruki wypukłe nadruki tyflograficzne nadruki dla niewidomych nadruki brajlowskie grafika z brajlem grafika tyflograficzna brail brajle braile opis eksponatów w brajlu opis eksponatów brajlem tablica wypukła tablica tyflograficzna rozkład pomieszczeń tablica dla niewidomych tablica dotykowa wizualizacja wypukła opis w brajlu tabliczki z brajlem opis pomieszczeń w brajlu deklaracja dostępności brajl w muzeum
Zapraszamy do kontaktu
Napisz do nas
Do każdego zlecenia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem, bez względu na to, czy jest to duży projekt, czy niewielkie zlecenie dla osoby prywatnej. Zachęcamy do przejrzenia naszej oferty dotyczącej projektowania i druku z zakresu tyflografiki. W razie pytań prosimy o skontaktowanie się z naszą drukarnią drogą telefoniczną lub mailową.
Z przyjemnością doradzimy najlepszą i najkorzystniejszą ofertę dla każdego klienta. Odpowiemy na każde pytanie, rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Można także odwiedzić nas osobiście. Siedziba drukarni Dotknij Druk znajduje się w Poznaniu, ale zlecenia realizujmy na terenie całego kraju. Serdecznie zachęcamy do współpracy, zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i niewielkie zakłady oraz osoby prywatne.
Dane firmy: PremiumPrint Jakub Kaźmierczak, ul. Andrychowska 42a, 61-333 Poznań | NIP: 9231556647